Mazlíčci

TIPY : první dny štěňátka doma

Předtím než jsem si domů vezla svoje malé štěstí Lilly, pročítala jsem spoustu článků, které by mi pomohly se na toto „mateřství“ připravit. Proto přináším pár typů, které se mně osvědčily. 

  • PŘIPRAVTE BEZPEČNÝ DOMOV

Malá štěňata jsou velmi zvídavá, okusujou, lížou, berou do pusy skoro všechno. Proto je důležité dát pryč předměty, které by štěně mohlo sníst nebo se jimi zadávit. Stejně tak nenechávejte v dosahu štěněte jídlo, které by mu mohlo uškodit (čokoláda, ořechy, lidské léky apod.). Do zásuvek zastrčte záslepky a zamezte přístup k drátům, abyste zabránili neštěstí. 

  • MINIMALIZUJTE STESK PO RODINĚ

Pamatujte, že první dny, co budete mít štěně doma jsou pro štěně zároveň prvními dny bez své původní smečky – může cítít stesk. Proto poproste chovatelskou stanici, ze které si štěně berete, aby na nějaký čas dali dečku nebo hadřík k mamince, aby načichla jejím pachem. Tuto dečku si potom vezměte se štěnětem domů, aby stále mohlo cítít známý pach.

První noc bude pro štěně nejtěžší, pokud jste se rozhodli, že pejsek nebude spát v posteli s vámi, můžete si na první noc lehnout k němu na zem. Rádo cítí kontakt s tělem. Když si s pejskem budete hrát, zabavíte ho a budete se mu věnovat, ani si na stesk nevzpomene.

Nám se těmito způsoby povedlo to, že Lilly vůbec neplakala po domově a od prvního dne byla spokojená.

  • NEZBYTNÉ VĚCI

Je velmi důležité, abyste měli výbavu pro štěně dříve než si pejska přivezete domů. Zvolit vhodný tvar a materiál pelíšku, kam se může uchýlit, když bude chtít být sám. Připravené misky na jídlo a pití v místě, kde nebude rušen. Vhodné hračky pro štěně – plyšák, míček, dečka nebo hadřík s pachem jeho rodiny, deku pro zahřátí, pískací, kousací nebo šustící hračky, které upoutají pozornost štěněte apod. Mít doma krmivo, pamlsky. Připravený obojek či kšíry a vodítko. Dále určitě věci na hygienu – ručník, vlhčené ubrousky, kartáček a pasta (bez kterých se první dny obejdete). A na cestu samozřejmě cestovní tašku.

  • MAZLETE, MAZLETE A MAZLETE

Jak už jsem psala, pro štěně můžou být první dny těžké a je důležité ho obklopovat láskou ze všech stran. V případě, že pracujete je dobré si vzít první dny volno, aby si na vás štěně zvyklo a bralo Vás jako součást své rodiny. Hlaďte ho, pusinkujte, hrajte si s ním. Ono ostatně není vůbec těžké něco tak roztomilého nemazlit.

  • VENČENÍ PŘI KAŽDÉ PŘÍLEŽITOSTI

Nejrychlejší způsob, jak naučit štěně vykonávat potřebu jenom venku je ten, že ho vezmete ven při každé příležitosti. Po probuzení, po hraní, po jídle. Za každou vykonanou potřebu venku odměnit a pochválit. Štěně je všímavé a brzy si to spojí dohromady. Toto se mi velmi osvědčilo, když byla Lilly malinká, chodila jsem s ní ven pokaždé, když byla možnost. Doma měla nehodu minimálně, na což ji stačilo párkrát říct FUJ, aby si uvědomila, že se to nedělá. Teď jí je 5 měsíců a nehodu jsme doma neměli tak dva měsíce.

  • ODPOČINEK

Říká se, že štěně spí přes 18 hodin denně. Proto je důležité, abyste štěně nechali odpočívat dokud se samo neprobudí. Vnímá spoustu vjemů a potřebuje být odpočato k dalšímu objevování a hraní.