Zdraví

#selflove jako trend?

Selflove neboli sebeláska. Téma, které už je nějakou chvíli IN.

Zkuste si na Instagramu vyhledat hashtag selflove. Vyjelo mi více jak 18 milionů příspěvků! Většina z nich jsou ale jen motivační texty, dále jsou to hashtagy u dokonalých fotek, které prošly několika filtry. Jedny z upřímných jsou fotky, na kterých jsou plus size modelky, ale opět. Jsou to stále modelky, takže tu fotku vytvořil profesionální fotograf v nasvíceném studiu na třicátý pokus. Čistých selflove fotek najdete opravdu málo.

Všude najdete x článků a videí o tom „jak na to“. Upřímně? Na tohle všechno se zvysoka vykašlete.

Nepomůžou vám ani definice, ani dokonalý fotky, který nesou #selflove. Nepomůžou vám ani mikiny a trička s nápisem selflove. Jediný, kdo vám může pomoct, jste vy.

A ano, pokud se chcete motivovat a inspirovat – fajn jsou osobní příběhy lidí, kteří se opravdu naučili proměnit nenávist v sebelásku. Kteří se z anorexie dostali k tomu, že milují i nějaké to kilo navíc. Kteří naopak nějaké to kilo shodili, protože se neměli rádi díky němu. Kteří se naučili milovat, i když je občas zlobí akné. I když nemají tak dlouhé nohy, jako někdo jiný. I když si z nich někteří utahovali.

Kolem sebe můžete slyšet spoustu věcí. Moc hubená, moc tlustá, moc vysoká, moc malá, moc pihatá, moc namalovaná, moc klučičí. Málo vlasů, špatná pleť, velkej nos, nohy do x. Vždycky se najde někoho, kdo na vás najde nějaké to MOC nebo MÁLO.

Věřte, že zrovna lidé, kteří se vám za něco smějí, vám dost často spíše něco závidí. A věřte, že tyhle typy lidí většinou nedokážou vůbec nic, jen se stále posmívat.

Vím, že je lehké napsat „mějte se rádi se vším všudy“, ale neskutečně těžké to splnit. Ani já se zatím nemám ráda na 100% a stále na tom pracuju. Ale naučila jsem se, že když zrovna moje vlasy budou mít špatnej den, tak se svět nezboří. Že nemusím půlhodiny pracně zakrývat pupínek, který se mi udělal včera, ale prostě ho nechám tak jak je. No bože, tak mám pupínek. Jsem člověk, ne panenka. Naučila jsem se cítit dobře i nenamalovaná. A nejen doma, prostě všude. Když budu chtít, půjdu nenamalovaná do práce nebo třeba do krámu. Naučila jsem se nosit oblečení, ve kterém se cítím dobře já, ne to, které by se asi mohlo líbit ostatním.

První den na dovolené jsem například zjistila, že jsem si doma zapomněla celou kosmetickou taštičku, takže žádný makeup, řasenka, nic. A víte co? Ani trošku mě to netrápilo, naopak mi moje pleť byla neskutečně vděčná a já jsem se upřímně cítila skvěle.
Samozřejmě se taky ráda namaluju, když jdu na nějakou akci nebo třeba s přáteli. Jen už mě to neomezuje, jako tomu dřív bývalo.

Jsou to všechno malý krůčky. Nemusíte hned nutně začít denně běhat 20 kilometrů nebo vyhodit všechnu kosmetiku, protože musíte být přirození. Sebeláska ani není o tom na sebe kašlat ve stylu – „mám se ráda, tak se sebou nebudu nic dělat a nebudu o sebe pečovat“. Pořád se přece chceme cítit hezky. Je to spíš o tom, že je fajn se hezky namalovat, ale necítit se potom ošklivě, když se večer odlíčíme. O tom, že je super pro sebe něco udělat a jít si zacvičit, ale nemít deprese z toho, že nemáme dokonalej sixpack a díru mezi stehnama.

HOLKY POD 18 LET! Vy se na to prosím úplně vykašlete. Nedržte drastický diety, nepočítejte si kalorie, nesrovnávejte se s žádnejma modelkama! Věřte, že jste krásný takový, jaký jste a hlavně! Spousta se toho na vás ještě změní. Nedělejte nic, čeho byste později litovali. Vaše tělo projde ještě tolika změnami, že mu například dietami akorát obrovsky ublížíte. Místo diety si radši najděte třeba sport, který vás baví.

Pamatujte, že sebeláska je uvnitř vás. Nepotřebujete k tomu žádné hashtagy, videa, fotky, abyste světu ukázali, že se máte rádi. Věřte, že když se budete mít rádi, svět to pozná sám.
Takže nezapomeňte, že v tom nikdy nejste sami. A zkuste někdy pochválit toho druhého, protože nejen, že můžete pomoct sobě, ale hezkou větou můžete někdy pomoct druhému víc, než si myslíte.

TIP: Doporučuji si přečíst knihu Bez filtru od Kristýny Dolejšové, která vytvořila projekt #ZaNormalniHolky a prošla si spoustou věcma, které dokázala překonat a mít ráda sama sebe.

  • Motivující je taky Anie Songe, kterou najdete na Instagramu a má i svůj blog. Anie se totiž taky někdy nemá ráda, ale dokáže vám to veřejně říct a  netváří se, že je pořád všechno sluníčkový. Je ale také tak pozitivní, že u ní najdete spoustu lásky.

Mějte se rádi! 
Budu ráda, když se se mnou podělíte o vaše názory na selflove a o tom, jak se daří vám, mít rád sám sebe. Klidně mi napiš do directu na Instagramu ♥