Cestování

Dubaj jako město mnoha tváří

Ropa, luxusní životní styl, hledači perel, nejvyšší budova na světě, umělé ostrovy nebo pouště – tohle všechno je Dubaj.

Dubaj nemá moc zajímavou historii. V 16. století byla obývána hledači perel, a až do 60. let 20. století se Dubaj nijak nelišila od jiných míst na Středním Východě. V roce 1966 zde byla objevena ropa, která se stala hlavním zdrojem zisku a velkého růstu ekonomiky.

Dubaj je součástí Spojených arabských emirátů a patří také mezi jeden z těch neznámějších. Jedním z hlavních důvodu bude nejvyšší budova na světě Burj Khalifa, kterou se Dubaj velice pyšní. Tento mrakodrap má 829.8 metrů. Jeho stavba začala v roce 2014. Nejvíce turistů v této budově navštíví patro 148, kde se nachází vyhlídková plošina, z které je vidět na celou Dubaj.

Do nejvyšší budovy světa se dostanete ze známého obchodního centra The Dubai Mall, které rozhodně nemůžeme porovnávat s těmi u nás. Uvnitř ,,mallu‘‘ se nabízí možnost zabruslit si na ledě, jít do kina nebo jen nakupovat. Část centra, která je určena pro zdejší obyvatelsvo (aspoň to tak vypadalo), byla pozlacená a obchody nabízely burky a různé doplňky pro ženy a muže, kteří vyznávají islám. V centru bylo také zajímavé, že zde měli své modlitebny. Vždy v určitý čas zazněla hudba, která znamenala čas pro modlení. Další ,,atrakcí‘‘ bylo také obrovské, ale opravdu obrovské, akvárium uprostřed centra, které jste si mohli projít zadarmo, či zaplatit za prohlídku uvnitř.

Dalším velkým centrem je Mall of the Emirates, ve kterém je jediný krytý lyžařský areál na Středním Východě. Do obou těchto center vede metro, které je z větší části venkovní. Metro je zapsané v Guinessově knize rekordů z roku 2012 jako nejdelší bezobslužné metro na světě. Vypadá také úplně jinak než u nás (například v Praze). Je velice moderní, klimatizované a díky tomu, že je bezobslužné, máte nádherný výhled na okolní krajinu.

Metrem dojedete také do Mariny, odkud to nebudete mít daleko do jednoho z nejdražších hotelů na světě – Burj al-Arab. Tento hotel měří 321 metrů a tak patří mezi nejvyšší hotely na světě.

V Dubaji se také nachází několik uměle vytvořených ostrovů. Ten nejznámější je ve tvaru palmy. Nyní už na něm stojí několik hotelů. Další palmy se stále staví, i když podle plánu již měly být dostavěny. Ovšem i Dubaj zasáhla hospodářská krize, a proto se stavba opozdila. Písek z těchto uměle vytvořených ostrovů by mohl 2,5x vyplnit Empire State Building.

Od luxusu a moderního života se přesuneme do pouště – do další části Dubaje. V poušti se můžete projet v Jeepu, na čtyřkolkách nebo strávit romantickou noc s projížďkou na velbloudech. Pouště jsou zde hlavním zdrojem písku pro stavbu umělých ostrovů.

Na závěr pár tipů pro vás. Dubaj je nejlepší navštívit v období mezi listopadem a březnem pokud se zde nechcete uvařit. A určitě stojí za navštívení nejvyšší budova světa, na kterou je lepší si zarezervovat vstupenky dopředu – zaplatíte méně a nebudete čekat takovou frontu.

Na závěr mám pro vás dvě zajímavosti. Tou první je, že v roce 1968 zde bylo pouze 13 aut a dnes je jich přes 2 milliony. Druhá je, že do roku 2015 zde nebyly adresy a nefungoval poštovní systém.