Cestování

Studium v zahraničí

Výhody studia v zahraničí?

Pokud vás toto téma zajímá, tak jste na té správné stránce.

Minulý školní rok jsem sama odletěla do Spojených Států studovat jazyk a nevyměnila bych tuto zkušenost za nic na světě. Byla jsem malá skoro sedmnáctiletá dívka s velkým snem o Americe. Bydlela jsem u pětičlenné hostitelské rodiny a chodila na pravou americkou High School.

Když jsem se dozvěděla, že jsem dostala umístěnku do Wyomingu, tak jsem to obrečela, protože jsem si zprvu představovala, jak poletím na Floridu, New York nebo LA, ale po příjezdu si Wyoming získal moje srdce. Nikdy jsem ani nepomyslela, že mě bude bavit jezdit kempovat a chodit do školy, ale v Americe je opravdu možné všechno. Pokud vás zajímá, jak to chodí na americké škole, tak ano, opravdu je to tam stejné, jako můžete vidět ve filmech High School Musical nebo Mean Girls. Sportování je na amerických školách opravdu důležité a je to nejlepší způsob, jak si najít kamarády a ten rok si pořádně užít, protože nejvíc zážitků máte právě z turnajů, či závodů.

Pokud jedete jako výměnný student někam do zahraničí, tak počítejte s tím, že budete středem pozornosti a budete muset odpovídat na úplně stupidní otázky, jako jestli mluvíte německy, nebo co je to Czech Republic a pokud je to teda něco, jako Chicken Republic a jestli vůbec víme, co je to fast food. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit vycestovat, protože nakupování v outletech v Americe stojí za to a porozumění cizímu jazyku a slangům je neskutečná výhoda do života.

Pokud by jste měli zájem vycestovat zrovna do USA na delší dobu a studovat tam, tak počítejte s tím, že prvních pár týdnů budete mít problém najít si kamarády a rozlišit ty pravé a falešné, jelikož se američané umí dobře přetvařovat – a není to vždy příjemné. Mohu vám ale zaručit, že téměř pokaždé tam najdete někoho, kdo bude váš „soulmate“, a po návratu domů se budete mít za kým vracet. To vše znamená víc životních zážitků pro vás a hlavně přátelství třeba i na celý život. Také počítejte s tím, že ze začátku se budete cítit sami a budete se chtít vrátit domů za rodinou a kamarády.. V tomto případě doporučuji zatnout zuby a dokázat si, že na to máte – rozhodně nebudete později litovat.

Ještě abych vám něco řekla o škole. Evropští studenti jsou v amerických školách vždy premianti, a vy si konečně můžete dokázat, že zas tak pitomí nejste (jak si třeba připadáte, pokud jste měli trojky a čtyřky na vaší škole v Evropě). Velikou předností je, že poznáte i jak to chodí na jiných školách, a jaký mají přístup studenti a učitelé ke studiu. Pokud by jste se rozhodli vycestovat a studovat, tak  se určitě ve škole snažte dostat do „senior class“, protože ten rok si víc užijete a budete zažívat víc akcí na škole. Na konci roku, při vaší „graduation“, dostanete diplom a můžete vyhodit i čepičku, jak se to dělá ve filmech – a to jsou ty nejsilnější zážitky.

Co se týče cestování během roku, kdy jste v zahraničí jako exchange student, tak to určitě není problém. Já jsem vyrazila do LA, NY a Las Vegas, což považuji za úžasný zážitek, protože jsem mohla poznat další překrásná města ve světě. Za mě osobně bylo nejhezčí LA, ale NY taky stál za to.

Co se týče zajímavostí, které jsem pochytila, tak v Americe může průměrně dívka přibrat až 25 kg, a to pouze a jen díky fast foodům. Já jsem měla obrovské štěstí, že moje rodina ráda vařila, takže jsem je nemusela navštěvovat tak často, a váha mi zůstala stejná. A jestli vás zajímá něco ohledně alkoholu – jak to tam funguje, tak nepočítejte s tím, že se tam pořádají takové ty ohromné párty s bazénem, nebo alespoň u mě to tak nebylo. Alkohol je pro všechny výměnné studenty přísně zakázán, a to samé platí pro kouření a řízení auta. Předpisy jsou tam velice přísné – pokud by vás někdo nahlásil, tak musíte během 24 hodin opustit Spojené Státy. Ale věřte mi, že vás to tam ze začátku nebude ani lákat a budete si sami říkat, že vám to za to nestojí.

Pokud by vás zajímalo, na koho se ohledně výměnných pobytů obrátit, tak existuje spousta agentur, které vám vše zařídí. Já zvolila AKV (Americká kulturní výměna) a nemohu si stěžovat.

Abych to nějak shrnula, tak bych vám ráda tuhle zkušenost doporučila. Počítejte s tím, že když už byste se rozhodli, že vyrazíte, tak to po tom roce budete považovat za nejlepší rozhodnutí ve vašem životě.