Kosmetika

Akné? Konec světa, nebo jen chvilková nepříjemnost?

Téměř nikdo z nás nedostal od přírody ten štědrý dar – pleť bez akné. Nějaký ten pupínek se za život objeví každému z nás. Někomu méně, někomu více.

Já osobně patřím mezi ty, kteří už od konce základní školy s akné bojují. Nepovažuji se za člověka, který by měl silný stupeň akné, ale i těch pár pupínků občas stačí k tomu, aby nás pořádně potrápily. Za tu dobu jsem vyzkoušela nespočetně věcí. Ze začátku jsem slyšela na reklamy: ,,Stop akné jednou provždy“, poté, co jsem zjišťovala, že tyhle reklamní produkty nefungují a jen z lidí tahají peníze,začala jsem se zajímat více, co moje pleť doopravdy potřebuje.

Baví mě spousta vyzývavých reklam, které svůj produkt propagují za nejefektivnější. Ale je třeba se zamyslet, že péče o každou pleť je velice individuální. Kdybychom měli hned napoprvé najít to správné, co na naší pleť platí, bylo by to příliš jednoduché. Samozřejmě je třeba zkoušet a poznat svou pleť.

Za ta léta, co svoji pleť pozoruji a snažím se jí porozumět, jsem stejně nenašla něco, díky čemu bych se akné zbavila jednou provždy – pouze jsem se ji naučila vnímat a už zhruba tuším, co kdy od ní očekávat. Přiznejme si, akné se zbavíme až věkem, ale naučme se s tím žít (vždyť  ‘’vo co go”) a trochu tomu předcházet.

Ráda bych se s vámi podělila o pár poznatků…

Moje pleť se zhorší:

Po konzumaci tzv. junk food (jednoduše nezdravá jídla)

  • Obecně se říká, že na pleť má obrovský vliv strava. Na jednu stranu to nemůžeme  brát zas tak vážně (dlouhodobé studie nepotvrdily, že ona často zmiňovaná čokoláda zhoršuje pleť – v mírném množství určitě ne). Ale na druhé straně se nemůžeme divit, když nám to po večeru u vína, kdy se ládujeme chipsy a všemi možnými mastnými pochutinkami, naše pleť vrátí i s ,,úroky“. Co však na pleť  pomáhá je vitamin C. Zkusme tedy občas vyměnit všechny tyhle ,,dobroty“ za misku ovoce a zeleniny – i ta se dá lahodně konzumovat během filmového večera (například nakrájená na proužky s jogurtovým dipem). Zcela určitě nebude na škodu, když zvýšíme příjem tekutin (vody) během dne.

Když se před spaním neodlíčím

  • Chápu, že občas, když přijdeme po náročném večírku, máme náladu tak maximálně na to lehnout si do postele a spát. Ale co naše pleť? Celý večer byla v rušném, zakouřeném prostředí mezi lidmi a sami jistě cítíte, že není úplně čistá. Nebuďme líní a přemýšlejme dopředu, že se nám bude ráno lépe vstávat bez zbytku makeupu na obličeji. Pleť se vám za to vždy mile odvděčí.

Během stresového období

  • Všichni to známe – přijde období testů, zkoušek a my po celém půlroce tzv. “nic nedělání” začneme vše dohánět. I to se odrazí na naší pleti. Stres, nedostatek spánku – to jsou velcí nepřátelé naší pleti. Bohužel s tím nic neuděláme, stále je důležité dbát na hygienu a hlavně – nelámat si hlavu. Skončí zkouškové, nervy dopracují a vaše pleť bude v pohodě spolu s vámi.

MOJE TIPY:

Jak už jsem psala, vyzkoušela jsem plno přípravků proti akné a utratila “majland”. Nyní jsem si přišla na to své, co mi pomáhá a nestojí tolik peněz.

  • Antibakteriální mýdlo – Každý večer se odličuji tak, že si umyji obličej antibakteriálním mýdlem (seženete v každé drogerii).
  • Micelární voda – Abych měla jistotu, že jsem všechen makeup odlíčila, jeden tamponek si navlhčím trochou micelární vody, která mojí pleť dočistí (stejně jako u mýdla, najdete v každé drogerii za pár korun).

Osvědčila se mi kosmetika ze sítě drogerií DM – Alverde – jedná se o cenově velmi přijatelnou přírodní kosmetiku, vydrží dlouho a navíc, není testovaná na zvířatech (ale o tom další článek 😀 ). Od Alverde používám čistící řadu obohacenou o zelený čaj a přírodní zinek.

Po vyčištění pleti mýdlem a micelární vodou protřu obličej pleťovým tonikem a následně fluidem od Alverde z výše zmíněné řady. Fluid je obohacený i o mandlový olej, díky kterému zůstane moje pleť hydratovaná.

Více toho každý večer nepoužívám, protože mi to přijde zbytečné. Samozřejmě cca 1x týdně dopřeju mé pleti peeling, nebo masku, ale pozor, s maskami to nepřehánějte. Dermatologové ji doporučují právě max 2x týdně.

 

A JAK NA TY ZÁKEŘNÉ PUPÍNKY?

Jistě by vás zajímala mnou osvědčená metoda mnohdy zvaná SOS, kdy se objeví zanícený pupínek, kterého se opravdu potřebujete rychle zbavit. Na to vám vřele doporučuji ,,babskou radu” a to jedlou sodu smíchanou s trochou vody. Vytvořte kašičku, kterou si lokálně potřete postižené místo, nechte přes noc působit a do rána jistě uvidíte výsledky – soda pupínek krásně vysuší.

 

Moje obecné rady zní: přes den si na obličej nesahejte, pořádně čistěte a hlavně – neřešte to!  Čím více se na to budete upínat, tím horší to bude.

Závěrem bych vám chtěla popřát pevné nervy při výše uvedených občasných nepříjemnostech a především hlavu vzhůru! Nejste v tom sami a nikdy nebudete. Plno lidí má stejný problém, ale málokdo o tom mluví (což mi přijde jako velká škoda). Není se za co stydět, je to přirozená věc, kterou si musí projít  každý. Mějme se rádi takoví, jací jsme. Každý z nás je jedinečný!

Musíme si především uvědomit, že jsme v tom společně!